AKTUALNOŚCI

Czy fotowoltaika zdaje egzamin w polskich warunkach klimatycznych?

dach z fotowoltaiką

Wokół instalacji fotowoltaicznych krąży wiele mitów, a najczęściej powielany dotyczy wpływu warunków pogodowych panujących w Polsce na ich efektywność. Mimo wielu pochmurnych dni podczas roku, Polska jak najbardziej jest miejscem, w którym inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna. Najlepsze warunki słoneczne panują od kwietnia do września, jednak również przez resztę roku fotowoltaika wytwarza energię.

Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Ogniwa fotowoltaiczne odznaczają się najwyższą efektywnością w słoneczne, chłodne dni. Z tego powodu, nie należy wiązać najwyższych temperatur, które w Polsce występują w okresie letnim z najwyższą wydajnością ogniw. Panele są efektywne także w okresie wiosennym oraz jesiennym. W najlepszym miesiącu instalacja o mocy 10kWp jest w stanie wyprodukować ponad 50 kWh energii dziennie. We wrześniu fotowoltaika nadal jest w stanie wyprodukować zaledwie o 20%-25% energii mniej niż w lipcu i w sierpniu.

O czym należy pamiętać, zakładając instalację fotowoltaiczną?

Bardzo duży wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej ma miejsce jej montażu. Panele powinny znajdować się na połaci dachu, która skierowana jest na stronę południową. Ze względu na zimowe opady śniegu i ryzyko ich zalegania na panelach, powinny być ustawione pod kątem od 30 stopni do 45 stopni. Zapewni to samoczynne zsuwanie się nagromadzonego śniegu, a także innych elementów, takich jak gałęzie, które mogłyby przysłaniać panele. Przed inwestycją w panele fotowoltaiczne warto zlecić wykonanie analizy OZE, która wskaże czas zwrotu z inwestycji oraz moc, którą powinny mieć moduły.