Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem fotowoltaiki do domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Inwestycję najlepiej poprzedzić analizą OZE, która pomoże określić, czy warto zakładać panele fotowoltaiczne, wskaże okres zwrotu z inwestycji oraz odpowiednią moc, dobraną do potrzeb.
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na połaci dachu skierowanej w kierunku południowym. Dobrze też, aby dach miał możliwie jak najprostszą budowę, a kąt nachylenia fotowoltaiki wynosił 30°. Oczywiście, nawet mimo braku możliwości takiego montażu, panele nadal w większości przypadków są opłacalne, biorąc pod uwagę m.in. wzrost cen energii. Kiedy inwestycja ta może się nie opłacić i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Czy warto założyć fotowoltaikę?
Założenie instalacji fotowoltaicznej w domu pozwala na uzyskanie częściowej niezależności energetycznej. Osoby korzystające z energii słonecznej w mniejszym stopniu muszą martwić się wzrostem cen prądu. Zakup paneli fotowoltaicznych to również inwestycja w nieruchomość, której cena będzie wyższa w razie podjęcia decyzji o sprzedaży. Ponadto inwestycję można odliczyć sobie od podatku PIT w formie ulgi termomodernizacyjnej. Własna fotowoltaika wpływa również pozytywnie na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia paliw nieodnawialnych i emisji dwutlenku węgla.
Czy fotowoltaika zawsze się opłaca?
Istnieje kilka sytuacji, w których warto się zastanowić, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna. Osoby, które ponoszą bardzo niskie rachunki za prąd, prawdopodobnie będą długo czekać na zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. W takim przypadku warto przeprowadzić analizę OZE, która określi energochłonność domu i oceni opłacalność zakupu paneli. Inwestycja w instalację może nie opłacać się również, gdy dach domu skierowany jest na północ bądź jest on często zacieniony, m.in. ze względu na wysokie drzewa, słupy bądź pobliskie budynki. Sytuacja, w której planowana jest wymiana lub naprawa dachu, także powinna skłonić właściciela do zastanowienia się nad zakupem fotowoltaiki, gdyż demontaż i ponowny montaż paneli jest kosztowną usługą.