AKTUALNOŚCI

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w przedsiębiorstwie?

wtyczka na kalkulatorze

Aktualne ceny energii elektrycznej, czy gazu ziemnego, czyli nośników powszechnie użytkowanych w przedsiębiorstwach, skłaniają do podjęcia działań zmierzających do oszczędzania, czy budowania własnych źródeł energii, jak np.: instalacje fotowoltaiczne. Inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej, które jeszcze niedawno nie były interesujące dla zarządzających, dziś mogą charakteryzować się kilkukrotnie krótszym czasem zwrotu. Dodatkowo efekt ten można wzmocnić, uzyskując świadectwa efektywności energetycznej, potocznie określane mianem białego certyfikatu.

Analiza możliwych do wdrożenia przedsięwzięć i audyt efektywności energetycznej będzie tu pierwszym krokiem do wdrożenia w firmie zmian, które przyniosą jej korzyści finansowe ze względu na mniejsze zużycie energii oraz możliwość uzyskania będącego prawem majątkowym tzw. białego certyfikatu.

Jakie są źródła marnowania energii w firmie?

Za największe zużycie energii w firmie produkcyjnej odpowiadają urządzenia stosowane w procesie technologicznym. Wiele zakładów w Polsce nadal korzysta z przestarzałych, czy kupionych z drugiej ręki maszyn i linii produkcyjnych, które są bardziej energochłonne w stosunku do nowych rozwiązań. Potencjał do oszczędzania energii nadal znajdziemy w systemach oświetleniowych, wentylacyjnych, chłodniczych, w napędach elektrycznych oraz odzysku ciepła. Aby skutecznie zidentyfikować źródła marnowania energii w firmie, warto przeprowadzić analizę efektywności energetycznej.

Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest modernizacja maszyn, która nie tylko pozwoli na zmniejszenie zużycia energii, ale też zwiększy wydajność urządzeń i bezpieczeństwo pracy. Do standardowych przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną należą energooszczędne rozwiązania w zakresie stosowania technologii LED i sterowania pracą systemów oświetleniowych, regulacja wydajności napędów elektrycznych (pomp, wentylatorów) przemiennikami częstotliwości, odzysk ciepła z agregatów sprężarkowych.

Firmy, które chcą być bardziej przyjazne środowisku i jednocześnie zmniejszyć swoje rachunki za prąd i ciepło, mogą zainwestować we własne źródła energii, np. w instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła.