Opracowywane przez nas projekty założeń i ich aktualizacje spełniają wymagania określone w Ustawie Prawo Energetyczne tj. zawierają:
- Ocenę stanu aktualnego i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe gminy (charakterystyka systemów energetycznych, bilans potrzeb energetycznych w zakresie: ciepła, energii elektrycznej, paliw gazowych oraz pozostałych nośników energii)
- Diagnozę stanu środowiska,
- Określenie stanu docelowego zaopatrzenia gminy w nośniki energetyczne (określenie przedsięwzięć racjonalizujących użytkowanie nośników energii oraz przedstawienie potencjalnych efektów, propozycje rozwoju i modernizacji systemów energetycznych z uwzględnieniem prognozowanych potrzeb energetycznych gminy, ocena możliwości i propozycje wykorzystania odnawialnych zasobów energii, z uwzględnieniem skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz zagospodarowania ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych, stan powietrza przy uwzględnieniu prognoz zużycia energii),
- Możliwości stosowania środków poprawy efektywności energetycznej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej;
- Przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie ciepła, energii elektrycznej i paliw gazowych
- Określenie zakresu współpracy z innymi gminami,
- Wskazania i rekomendacje odnośnie realizacji działań kierunkowych w oparciu o dostępne źródła pomocowego finansowania.
Projekt założeń podlega opiniowaniu przez samorząd województwa w zakresie koordynacji współpracy z innymi gminami oraz w zakresie zgodności z polityką energetyczną państwa. Ponadto Projekt założeń wykłada się do publicznego wglądu na okres 21 dni, powiadamiając o tym w sposób przyjęty zwyczajowo w danej miejscowości. Osoby i jednostki organizacyjne zainteresowane zaopatrzeniem w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia i uwagi do projektu założeń.
Rada gminy uchwala założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, rozpatrując jednocześnie wnioski, zastrzeżenia i uwagi zgłoszone w czasie wyłożenia projektu założeń do publicznego wglądu.
W ramach naszej działalności zawsze staramy się zachęcić gminy do rozszerzenia zakresu określonego przez Ustawę Prawo Energetyczne o inne przydatne elementy związane z zarządzaniem energią w gminie, takie jak:
- analizy w zakresie prawidłowości doboru grup taryfowych oraz mocy umownych dla wszystkich sieciowych nośników energii (gazu, ciepła, energii elektrycznej) z określeniem potencjalnych oszczędności kosztów za te nośniki,
- audyty energetyczne wybranych budynków użyteczności publicznej,
- wdrożenie Systemu Zarządzania Energią dla obiektów będących majątkiem gminy,
- raport – analiza zużycia oraz kosztów ciepła, energii elektrycznej i gazu ziemnego w obiektach użyteczności publicznej.
W latach 2004 – 2017 byliśmy autorami i współautorami kilkudziesięciu dokumentów tego typu.