AKTUALNOŚCI

Montaż fotowoltaiki. Etapy postępowania

panele fotowoltaiczne na dachu domu

Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w Śląskiem i innych województwach cieszą się nieustającą popularnością. Panele zakładane są w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i biurowych oraz w obiektach przemysłowych. Przed rozpoczęciem montażu paneli, należy dokładnie sprawdzić stan dachu, w tym jego konstrukcji.

Wszystkie elementy, które zostaną wykorzystane do jej przymocowania, muszą być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, np. ze stali nierdzewnej.

Jakie są najważniejsze zasady montażu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika musi znajdować się w miejscu, w którym będzie wystawiona możliwie najdłużej na działanie promieni słonecznych. Optymalnie, aby zamontowana była pod kątem 30-40 stopni, w odpowiedniej odległości od krawędzi dachu. Należy też pamiętać o pozostawieniu około 10 cm szczeliny pomiędzy dachem a modułem, co ułatwi chłodzenie paneli. Pierwszym etapem montażu jest przygotowanie konstrukcji wsporczej. Na dachach skośnych, fotowoltaikę montuje się na specjalnych szynach przymocowanych, np. do krokwi. W przypadku dachówki wkłada się pod nią haki montowane do krokwi. Panele można zamontować również pod odpowiednim kątem na dachach płaskich, wykorzystując konstrukcję wsporczą, potocznie nazywaną ekierkami. Następnie rozkłada się przewody, które będą łączyć panele z falownikiem i resztą instalacji. Po przygotowaniu okablowania i umiejscowieniu falownika można przejść do montażu paneli. Gdy wszystko jest gotowe, wystarczy podłączyć instalację fotowoltaiczną w Śląskiem do sieci elektroenergetycznej.

Dlaczego warto wykonać analizę OZE przed montażem fotowoltaiki?

Zakup paneli fotowoltaicznych i ich montaż to wysoki koszt, ze względu na wykorzystanie nowoczesnej technologii do produkcji ogniw. W szczególności w przypadku rozważania inwestycji przez przedsiębiorstwa czy wspólnoty mieszkaniowe, które chcą zdecydować się na zakup paneli, warto znaleźć optymalne rozwiązanie, które zapewni oczekiwane oszczędności kosztów energii. Można zrobić to, stosując złożone analizy ekonomiczne. Przed inwestycją w panele, warto zlecić wyspecjalizowanej firmie wykonanie analizy OZE.