AKTUALNOŚCI

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym. Kiedy warto się na nią zdecydować?

fotowoltaika na dachu domu

Coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem fotowoltaiki do domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Inwestycję najlepiej poprzedzić analizą OZE, która pomoże określić, czy warto zakładać panele fotowoltaiczne, wskaże okres zwrotu z inwestycji oraz odpowiednią moc, dobraną do potrzeb. 

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na połaci dachu skierowanej w kierunku południowym. Dobrze też, aby dach miał możliwie jak najprostszą budowę, a kąt nachylenia fotowoltaiki wynosił 30°. Oczywiście, nawet mimo braku możliwości takiego montażu, panele nadal w większości przypadków są opłacalne, biorąc pod uwagę m.in. wzrost cen energii. Kiedy inwestycja ta może się nie opłacić i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czy warto założyć fotowoltaikę?

Założenie instalacji fotowoltaicznej w domu pozwala na uzyskanie częściowej niezależności energetycznej. Osoby korzystające z energii słonecznej w mniejszym stopniu muszą martwić się wzrostem cen prądu. Zakup paneli fotowoltaicznych to również inwestycja w nieruchomość, której cena będzie wyższa w razie podjęcia decyzji o sprzedaży. Ponadto inwestycję można odliczyć sobie od podatku PIT w formie ulgi termomodernizacyjnej. Własna fotowoltaika wpływa również pozytywnie na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia paliw nieodnawialnych i emisji dwutlenku węgla.

Czy fotowoltaika zawsze się opłaca?

Istnieje kilka sytuacji, w których warto się zastanowić, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna. Osoby, które ponoszą bardzo niskie rachunki za prąd, prawdopodobnie będą długo czekać na zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. W takim przypadku warto przeprowadzić analizę OZE, która określi energochłonność domu i oceni opłacalność zakupu paneli. Inwestycja w instalację może nie opłacać się również, gdy dach domu skierowany jest na północ bądź jest on często zacieniony, m.in. ze względu na wysokie drzewa, słupy bądź pobliskie budynki. Sytuacja, w której planowana jest wymiana lub naprawa dachu, także powinna skłonić właściciela do zastanowienia się nad zakupem fotowoltaiki, gdyż demontaż i ponowny montaż paneli jest kosztowną usługą.